بلاگ

تفاوت قلیان و سیگار

تفاوت قلیان و سیگار

آیا لذت بردن از کشیدن قلیان مانند کشیدن سیگار است؟

خیر. تفاوت قلیان و سیگار بسیار با اهمیت است. همه محصولات تنباکو دارای خطراتی هستند، اما مقایسه تنباکو قلیان با سیگار اشتباه و گمراه کننده است.

قلیان در دمایی که چهار برابر خنک‌تر از سیگار در حال سوختن است گرم می‌شود. و آئروسلی ( ذرات جامد یا قطره‌های مایع در دود ) ایجاد می‌کند که ۷۵٪ شامل آب (۶۰٪) و گلیسرول (۱۵٪) است. در مقابل، دود سیگار 75 درصد شامل قطران، مونوکسید کربن و نیکوتین است.

بیشتر مردم از قلیان در حد اعتدال لذت می برند، بسیار کمتر از سیگاری های معمولی که یک سیگار را روشن می کنند. به عنوان مثال، در ایالات متحده، 90٪ از افرادی که از قلیان می کشند بیش از یک بار در ماه این کار را انجام نمی دهند.

اما، یک فرد سیگاری آمریکایی به طور متوسط 14 نخ سیگار در روز می کشد. در آلمان، افرادی که به طور متوسط از قلیان لذت می برند، فقط دو بار در هفته این کار را انجام می دهند.


بیشتر بخوانید : نحوه تولید تنباکو میوه ای

در تفاوت اصلی قلیان و سیگار،  قلیان برای آماده سازی زمان می برد و نمی توان آن را به راحتی حمل کرد یا در حال حرکت استفاده کرد. قلیان یک تجربه فرهنگی و اجتماعی منحصر به فرد است که تاریخچه، مواد تشکیل دهنده و کاربرد آن، آن را با سایر محصولات تنباکو که با استفاده فراوان مشخص می شود، غیرقابل مقایسه کرده است.

تفاوت قلیان و سیگار

تفاوت قلیون و سیگار

یک جلسه قلیان کشیدن یک ساعته معادل چند نخ سیگار است؟

آئروسلی ( ذرات جامد یا قطره‌های مایع در دود ) قلیان و دود سیگار تفاوت اساسی با یکدیگر دارند.

آئروسل تولید شده از ملاس قلیان طعم‌دار 75 درصد آب (60 درصد) و گلیسرول (15 درصد) است که کاملاً متفاوت از دود سیگار است که 75 درصد قطران، نیکوتین و مونوکسید کربن است. مطالعه‌ای که توسط مرکز همکاری برای تحقیقات علمی مرتبط با تنباکو (CORESTA) منتشر شد، نشان داد که تنباکو معسل قلیان – که محتوای تنباکوی بسیار پایین‌تری نسبت به سیگار دارد – در دمای بسیار پایین‌تری گرم می‌شود و آئروسل با غلظت‌های بسیار پایین‌تری ایجاد می‌کند. شامل نیکوتین و سایر ترکیبات در مقایسه با دود سیگار.

به عنوان مثال، در مطالعه CORESTA، آئروسل تولید شده از یک ساعت حرارت دادن قلیان طعم‌دار (دوسیب) حاوی نیکوتین کمتری نسبت به دو سیگار است.

نوآوری در گرم کردن تنباکو معسل قلیان می تواند مواد شیمیایی موجود در آئروسل را حتی بیشتر کاهش دهد و ارزش مطالعه بیشتر را دارد.

کپسول های تنباکو آماده مصرف بدلیل ظرف آلومینیومی آن، به گرمای کمتری برای ایجاد دود از تنباکو قلیان شما نیاز دارد.


در ادامه لینک زیر می توانید راههای جلوگیری از بیماری ها و مضرات قلیان کشیدن را مطالعه بفرمایید: لینک مقاله

1 دیدگاه در “تفاوت قلیان و سیگار

  1. Hamd گفت:

    ما جفتشو میکشیم 😂😂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *